Урок
русского языка в
IV классе
Тема : “ Правописание - тся
и – ться в глаголах “ .
Цели :
познакомить учащихся с правописанием - тся, - ться в глаголах ;
развивать исследовательские способности, логическое мышление; воспитывать
уважительное отношение к мнению товарищей.
ХОД УРОКА
-
Организационный момент.
Учитель начинает урок с высказывания Ауэрбаха: “ Одним огоньком можно зажечь
тысячу ламп; необходимо, однако, чтобы каждая из них питала свое пламя
собственным горючим материалом”.
- Надеюсь, - говорит педагог, - что
помогу разжечь вашу любознательность новыми знаниями, новыми открытиями! Будьте
наблюдательны и внимательны на уроке; слушайте своих товарищей, не перебивая.
2.Чистописаие.
Дети каллиграфически правильно
записывают в тетрадях сначала отдельные сочетания букв, а затем предложения. В
них подчеркнуты соединения, в которых дети допускают ошибки. Работы оценивают
ученики.
Пе по дст вл вз хма олов плы ок
Первый раз после
зимней шапки дети подставляют свои взлохмаченные головки
под тёплый весенний ветерок.
После окончания работы
учитель записывает на доске: - у, - ишь, - ит.
Ученики определяют,
глаголы какого спряжения имеют такие окончания, дописывают окончания глаголов
II спряжения множественного числа, отвечают на
вопросы: что называется спряжением? Как определить спряжение глаголов?
3.Работа
в группах.
У каждого ученика свое задание.
I.
Смотрит, вертят, строишь, держите, слышим.
II.Ловишь,
решают, видите, откроет, думаем.
III.
Едем, рубишь, дышат, красят, косят.
IV.
Схватим, носит, бегаешь, возят, чертишь.
V.
Тонуть, желтеть, тратят, грузит, съедает.
VI.
Сохнуть, стучит, видеть, льём, пищите.
VII.
Излучать, багровеют, насолите, рыбачит, пьёшь.
VIII.
Рыщет,изрежут, мёрзнете, молотишь, подкормим.
Одному ученику даётся
индивидуальное задание: составить опросник по теме “Спряжеие глаголов”.
После выполнения задания
проводится взаимопроверка. Максимальное количество баллов – 9. Дети анализируют
свои работы, определяют причины ошибок.
4.Физкультминутка
для глаз.
5. Исследовательская работа.
Интеллектуальная разминка
Даны слова: учится, учится,
университет, подготовишься, писать, поучимся.
Задание: найти “ лишнее” слово
– университет. Это существительное, а остальные слова - глаголы. Следующее
лишнее слово – писать. Это глагол I спряжения, а
остальные - II спряжения. И т.д. Остаются два
глагола: учится, учиться. Ученики определяют, разные это слова или в каком – то
из них допущена ошибка. Высказывания детей учитель не подтверждает и не
опровергает.
Наблюдение за
правописанием - тся, - ться.
Даны предложения: Валя учится
отлично. Валя хочет учиться отлично.
Задания: записать предложения,
подчеркнуть глаголы, определить лицо, число, время глаголов. Ученики сравнивают
глаголы и делают вывод: ь не пишется в глаголах 3 – го лица единственного
числа настоящего времени, а пишется в неопределённой форме.
Для сильных учеников даётся
индивидуальная работа.
Задание 1.
Находить, находиться, находится.
·
Поставить ударение в словах.
·
Определить часть речи.
·
Чем же отличаются слова,
если это одна и та же часть речи?
·
Сделать вывод: как правильно
написать глагол, который оканчивается на -тся/ - ться?
Задание 2.
Выбирать, выбираться, выбирается.
·
Поставить ударение в
словах..
·
Определить часть речи.
·
Чем же отличаются слова,
если это одна и та же часть речи и они похожи по написанию?
Сделать вывод: как правильно
написать глагол, который оканчивается на - тся/ - ться?
Сравниваются выводы учеников с выводами
класса.
…- ться и тся
как писать?
Надо нам вопрос задать!
И про мягкий знак хитрющий
Поскорее всё
узнать!
Учитель обращает внимание учеников на
схему :
(
что делает?) катает…ся
( что делает?) купает…ся
( что делать?) катат…ся
( что делать?) купат…ся
Ученики самостоятельно выполняют
задание, обосновывают свой выбор. Делается вывод: написание ь в окончании
глаголов можно определить не только по форме слова, но и по вопросам. Сравнивают
свой вывод с правилом в учебнике.
- Вы сделали правильные выводы, - говорит
учитель.
Обобщение темы по таблице
Определение првописания – тся/ ться в глаголах
По
форме
По вопросу
- тся –
3 лицо, ед. или мн. ч.: что делает? кувыркается
Кувыркается,
кувыркаются что делать? кувыркаться
- ться –
неопределенная форма что делают?
кувыркаются
глагола:
кувыркаться
6.Физкультминутка.
Ученики становятся в круг. Когда учитель
называет глаголы на - ться, приседают девочки, на - тся –
мальчики.
Используются слова: моется, моются мыться,
одеваться, одевается, поднимается, подниматься, радуются, радоваться,
возвращаться, возвращается, возвращаться.
7.Самостоятельная
работа.
После выполнения задания проводится
взаимопроверка.
Карточки для работы в группах
Вставь, если нужно,
ь.
Дети хотят учит…ся – он учит…ся в
институте, занят…ся математикой – займёт…ся математикой, каждый трудит…ся – все
должны трудит…ся, мы решили учит…ся – он старательно учит…ся.
II.
Боит…ся волков, вернет…ся домой, хлеб не уродит…ся, мастерством гордят…ся, книга
пригодит…ся, хвалят…ся успехом, воды напит…ся.
III.
Двинет…ся в путь, шевелит…ся куст, пора одеват..ся, готовы двинут…ся в путь,
встретят…ся с другом,успеть возвратит…ся до дождя, теплоход отправит…ся, ребята
возвращают…ся.
IV.
Гроза надвигает…ся, дым стелет…ся, сын заботит…ся, борот..ся с волнами, двигат…ся
бесшумно, прятат..ся в лесу, плескат…ся в воде, дни становят..ся длиннее.
Индивидуальное задание
Дети
выполняют в паре по желанию.
Улыба..(ца) ребёнку, умыва..(ца) холодной
водой, улабае..(ца) при встречах, умывае..(ца) после работы, язык не поворачивае..(ца),
провали..(ца) сквозь землю, верти..(ца) на языке, верну..(ца) из дальней
поездки.
8. Домашнее задание (дается по
выбору)
I.
Записать по 10 глаголов на – ться, - тся.
II.
Задание в учебнике.
III.
Задание повышенной трудности. Замени звуки буквами.
Долго тяне..(ца), отправляю..(ца) в горы,
стали раздава..(ца) голоса, разбивае..(ца) на части, поживи..(ца) чужим добром,
в ночи кланя..(ца), с водой сливаю..(ца), весело поё..(ца), лучше не сад..(ца),
роди..(ца) летом, лени..(ца) на работе.
IV.
Составить небольшой рассказ, употребив в нем как можно больше глаголов на
– тся, - ться.
9. Подведение итогов.
Учитель возвращает детей к словам
учится – учиться. Выясняют, кто из ребят был прав.
10. Рефлексия.
Педагог предлагает детям закончить
предложения: Cегодня я на уроке узнал... Я понял, что
… Себя я могу похвалить за … Я научился определять правописание – ться, - тся
по… На следующих уроках мне надо поработать над… Эти знания мне пригодятся…
- Спасибо за урок! – говорит учитель.-
Желаю вам успехов!
Урок русского язык
"Правописание
сочетаний жи, ши; же,ше"
Цели: формировать навык правописания сочетаний жи, ши; же,ше;
развивать фонематический слух; воспитывать мотивацию к обучению,
аккуратность при оформлении записей в тетрадях.
Оборудование: таблица написания сочетаний жи, ши; же, ше; картина «Ежи»
ХОД УРОКА
I
Организационное начало
II
Орфографическая разминка
Не было в доме мышей,
А было много карандашей.
Лежали
они на столе у папы
И попали котенку в лапы.
Как помчался он вприпрыжку,
Карандаш
поймал, как мышку.
Вот какой глупый котенок!
С.Маршак
-- Какие согласные повторяются в выделенных словах?
III
Проверка домашнего задания
Страница 70, упражнение 120
-- Прочитайте слова, в которых есть шипящие согласные. (Меж, верхушек, зашумела,
опушек, жёлтая)
-- Какие здесь звуки шипящие: твердые или мягкие?
-- А почему после них написаны гласные, которые указывают на мягкость согласных?
-- Вот об этом мы сегодня и узнаем на уроке.
IV
Чистописание
Г д е ё ж и к
-- На какие две группы можно разбить эти буквы?(Гласные и согласные)
-- Назовите, какие здесь гласные? Согласные?
-- Какая буква выделяется?(Ж)
-- Расскажите об этой букве все.
-- Какие еще шипящие звуки знаете?
-- Вернемся к буквам, видите, они все «горюют» о ежах. Не знаете, почему?
Где ежик?!
--
Где сейчас ежи?
-- Запишите предложение «Где ежик?!»
-- Что общего в словах этого предложения? (Они не переносятся)
V
Работа над темой урока
1.-- Какую гласную написали после буквы ж в слове «ежи»?
-- Какой звук [ж] в русском языке?
-- Назовите звуки и буквы в слове ежи. Сколько звуков и букв в слове? Почему
звуков больше?
-- Какие еще животные спят зимой?
-- Напишите слово ужи. Какую гласную написали после ж? Почему?
2. Работа со скороговоркой
В живом уголке жили ежи и ужи.
-- Назовите слова, в которых есть сочетания букв жи, ши.
-- «Зажгите огоньки» над буквами, которые следует писать по правилу.
Письмо с комментированием
Вывод:
звук [ж] твердый, но после него пишется буква и.
Дети читают правило на странице 71 учебника.
2. Упражнение 121 выполняется устно
-- Как пишутся сочетания жи,ши; же,ше?
Физминутка
Вышли мыши как-то раз
Поглядеть, который час.
Раз, два, три, четыре—
Мыши дернули за гири.
Вдруг раздался страшный звон,
Убежали мыши вон.
VI
Закрепление
1.
Упражнение 122, 123
Задания с разной степенью оказания помощи
I
группа |
|
II
группа |
|
III
группа |
Дается образец записи и выполнения: |
|
Дается правило: жи-ши пиши через и |
|
Самостоятельная работа без помощи учителя |
|
|
Образец записи: |
|
|
у-жи ер-ши |
|
е-жи у-ши
|
|
|
Проверка: у
III
группы проверяет учитель, у
II—дети
III
группы.
У
I
группы проверял учитель по ходу выполнения работы.
2.
Работа в парах
Даются карточки с заданием на парты. Сначала боле сильный ученик диктует слова,
другой – записывает их. Потом проверяют вместе. Затем меняются ролями.
Шалаш..., чиж.., леж..т, уж..н, маш..на.
VII
Итог урока
-- Как произносятся звуки [ж,ш]? Как пишутся сочения же,ше, жи,ши?
Домашнее задание
Упражнение 125,
правило страница 75
Приложение А
Игра «Угадай
слово»
Шала..
жи
Гара.. ши
Сту..
шить
Спе.. чать
Пло.. ча
Све.. щадь
Кри.. щу
Уго.. чу
Выполнить задание по образцу
Ландыш – ландыши
Нож –
Мышь –
Лужа –
Ухо –
Списать.
Вставить пропущенные буквы.
Ж..ви для людей,
пож..вут и люди для тебя.
Не спеш.. языком,
торопись делом.
Чуж..м умом в люди
не выйти.
Чалавек
і
свет
"Рыбы"
Мэта:
фарміраваць уяўленні аб рыбах, асаблівасцях іх знешняй будовы, якія дапамагаюць
прыстасоўвацца да жыцця ў вадзе; пашыраць веды аб рыбах; садзейнічаць
усведамленню аб значэнні рыб у прыродзе і для чалавека; выхоўваць жаданне
падтрымліваць чысціню вады ў вадаёмах.
Абсталяванне
:ілюстрацыі,
малюнкі рыб і асяроддзя іх пражывання, энцыклапедыя “Прырода Беларусі”
Ход урока
1.
Арганізацыйны момант.
-
Дзеці, зараз у нас
урок па курсу “Чалавек і свет”. Сёння мы прадоўжым знаёмства з цудоўным і
разнастайным светам жывёл.
-
Падарыце адзін
аднаму ўсмешку. Няхай добры настрой застанецца ў вас на працягу ўсяго ўрока. Я
жадаю вам поспехаў.
2.
Праверка вывучанага.
1.
Пчала,
мурашка,жук,чмель, матыль – насякомыя. Дакажыце, што конік – таксама насякомае.
2.
Якую асноўную ролю
ў прыродзе выконваюць матылі?
3.
Паказаць, якое
значэнне ў прыродзе мае тое ці іншае насякомае (злучыць стрэлкамі).
Камар |
Апыляльнікі раслін |
Чмель |
Пчала |
Санітары лесу |
Божая кароўка |
Мурашка |
Абаронцы раслін |
Жужаль |
Матыль |
Шкоднікі раслін |
Капусны бялян |
Тля |
Корм для жывел |
Караладскі жук |
-
Што будзе, калі
знікнуць насякомыя?
3.
Увядзенне ў тэму.
Пад вадою ў траве
сядзіць,
Пільна навакол
глядзіць.
Асцярожны будзь,
малек,-
Вораг твой
непедалек.
У яго зубастай
пашчы
Можаш ты зусім
прапасці. Шчупак.
-
Знайдзіце
малюнак-адгадку.
-
Якіх рыб вы яшчэ
ведаеце? Дзе яны жывуць?
-
З якіх частак
складаецца цела рыбы?
-
Што дапамагае рыбам
плаваць?
4.
Работа па новай тэме
-
Рыбы вельмі добра
прыстасаваны да жыцця ў вадзе. Давайце высветлім, дзякуючы чаму яны так добра
адчуваюць сябе ў водным асяроддзі.
Работа па
малюнку (с.81).
-
З якіх частак
складаецца цела рыбы?
-
А што дапамагае
рыбам плаваць?
-
Якая форма цела ў
рыб?
-
Чаму рыбу вельмі
цяжка ўтрымаць у руках?
На дошцы слупок
слоў:
1)
абцякальная форма,
2)
жабры,
3)
плаўнікі,хвост,
4)
слізкая луска,
5)
вусы.
-
Якія з пералічаных
асаблівасцей будовы рыб з’яўляюцца прыстасаваннямі для жыцця ў вадзе?
Фарміраванне
паняцця “рыбы”.
-
Чым падобныя рыбы?
-
Ці можна лічыць,
што падобнымі іх робіць тое, што яны жывуць у вадзе?
-
Што характэрна для
рыб?
(На дошцы па ходу
адказаў запаўняецца схема.)
Рыбы = жывелы: вада
+ слізкая луска + плаўнікі + жабры.
Фізкультхвілінка
Гульня “Рыбы –
не рыбы”.
(Паказваю
карткі. Калі на ей намаляваны рыбы, то дзеці паказваюць, што яны плывуць. Калі
іншыя жывелы – скачуць на месцы.)
_ А цяпер зноў
вернемся да жыхароў нашых вадаёмаў. Вось у зарасніках водных раслін прытаіўся
грозны драпежнік – шчупак. Што мы пра яго ведаем?
Прачытаць тэкст
падручніка “Шчупак”і адказаць на пытанні да яго.
Самастойная работа
ў парах над заданнямі пад умоўным знакам “Паразважай”(с.85).
5.
Падвядзенне вынікаў.
-
Пра што новае мы
даведаліся на ўроку?
-
Чым падобныя рыбы?
-
Як яны прыстасаваны
да жыцця ў вадзе?
-
Чаму мы павінны
клапаціцца аб чысціні вадаемаў?
6.
Рэфлексія.
Дзеці з дапамогай
веера вызначаюць свае адносіны да ўрока (зялёны колер – было цяжка, жоўты – было
цікава, чырвоны – было сумна, сіні – ёсць прапановы).
7.
Дамашняе заданне.
Прачытаць тэксты
“Рыбы”, “Плоткі”; адказаць на пытанні да іх.
Дадатковае заданне
на выбар:
1.
Расказаць,
выкарыстоўваючы дадатковы матэрыял, пра рыбу, якая найбольш спадабалася.
2.
Скласці казку пра
прыгоды рыбкі ў мясцовым вадаёме.
Краснапёрка
Платва
Галаўль
Сазан
Густэра
Сом
Елец
Судак
Жерех
Вугор
Карась
Карп
Лешч
Лінь
Акунь
Шчупак
Язь
Літаратура
1.
Удавічэнка В.М.
Чалавек і свет у другім класе: вучэб.- метад. дапам. для настаўнікаў устаноў,
якія забяспечваюць атрыманне агул. сярэд. адукацыі з беларускай мовай
навучання/ В.М. Удавічэнка, Л.І. Дурэйка, Т.А. Кавальчук; пер. з рус. мовы Н.А.
Ляонавай. – Мн.: Нар. асвета, 2005, - 135 с.
2.
Зубей А.В. Рыбы. Когда реки
текут свободно… Очерки/А.В. Зубей. – Мн.: «Мастацкая літаратура»,
2007, - 46 с.
3.
Знакомые
незнакомцы.
Окружающий мир. 2-3 классы: кружковая работа; занятия в группах продлённого дня
/
авт. – сост. Е.М. Елизарова.
– Волгоград: Учитель, 2007. – 235 с.: ил.
Лік і лічба 2
МЭТА
ўрока: пазнаёміць дзяцей з утварэннем ліку 2 і яго складам, навучыць пісаць
лічбу 2, увесці паняцце “пара”; працягваць работу з простымі і складанымі
суджэннямі; выхоўваць самастойнасць, сур’ёзныя адносіны да прадмета.
АБСТАЛЯВАННЕ: дапаможнік “Матэматыка” частка 2 , с. 5-6, дэманстрац. нагляднасць
“Сказочный счёт”, загадкі пра лічбу, табліца-схема саставу лікаў, вершы пра
лічбу 2, тры клубкі нітак, малюнкі з выявай пары (боты, сабакі і г.д.),
геаметрычныя фігуры з паперы (у кожнага), тры колеры яблык у кожнага на парце.
ХОД УРОКА
1.
Арганізацыйны пачатак урока.
Псіхолага-педагагічная падрыхтоўка дзяцей да ўрока.
2.Актуалізацыя папярэдніх ведаў, уменняў і навыкаў.
-вуснае
лічэнне ад 1 да 14 і назад, ад 9 да 19 і назад, ад 13 да 20 і назад;
-супастаўленне паняццяў “адзін” і “многа” (праца па наглядных малюнках);
-на што
падобна лічба адзін (звяртаемся да ілюстрацыі да казкі “Чырвоная шапачка”).
3.
Фарміраванне новых ведаў, уменняў і навыкаў.
-Сення
мы адправімся з вамі ў падарожжа. Яно незвычайнае, а казачнае. Пры вывучэнні
лічбы адзін мы сустракаліся з Чырвонай Шапачкай, якая была адна, зусім адна, і
трапіла ў бяду. Я спадзяюся, што вы будзеце вельмі сур’ёзныя, адказныя і
паслухмяныя. Усё гэта патрэбна для таго, каб не трапіць у бяду.
Паглядзіце, што ў мяне ў руках. Так, гэта клубочкі. Іх тры. Вось яны і
дапамогуць нам сёння здзейсніць цікавае падарожжа ў казачную краіну і сустрэць
новых герояў.
Вы
гатовы?
-Даніла, кідай клубочак, а вы, дзеці, вымаўляйце такія словы:
Ты каціся
клубочак
Праз
лясок, праз дубочак.
Раз! Два!
Тры! – каці,
Нас у
казку прывядзі!
(Дзеці
паўтараюць словы, Даніла пакаціў клубочак).
-
Вось мы і трапілі ў казку. І на нашым
уроку будзе прысутнічаць адзін цікавы невыхаваны казачны герой. Дзеці, можа вы
здагадаліся, хто гэта? Так, гэта Бураціна. Вось ён. (Настаўнік выстаўляе побач з
табліцай 1 табліцу 2 з дэманстрацыйнай нагляднасці.
-
Сення мы будзем вывучаць лічбу 2 і
увесь урок прысвецім гэтай лічбе, навучымся пісаць лічбу і даведаемся пра яе
састаў.
Давайце
паспрабуем навучыць Бураціна лічыць.
Калектыўная работа.
Пакладзіце
на парту адзін круг. Дадайце да яго яшчэ адзін круг. Колькі на парце ляжыць
кругоў? (Два)
-Паглядзіце на лічбу 2.
Чытанне
вершаў пра лічбу два:
Два
похожа на гусёнка
С длинным
клювом, шеей тонкой.
(Г. Виеру)
Два на
ножке приседает
И головку
наклоняет.
Так
красиво шею гнёт –
Прямо
лебедем плывёт.
(С. Маршак)
Работа па вучэбнаму дапаможніку.
Заданне
0 (с.5). Пакажыце друкаваную лічбу 2 на старонцы 5. Колькі палачак нарысавана
справа ад лічбы 2? Колькі кубкаў? Колькі чаравікаў? Што ўтвараюць левы і правы
чаравікі? Колькі пар чаравікаў на рысунку? Колькі цацак? Колькі сярод цацак
машын? Колькі мядзведзікаў? Які час паказвае гадзіннік? Чаму?
Фізкультхвілінка
Раз!-
падняцца, пацягнуцца.
Два! –
сагнуцца, разагнуцца.
Тры! – у
ладоні тры хлапкі,
Галавою
тры кіўкі.
На чатыры
– рукі шырай.
Пяць –
рукамі памахаць.
Шэсць –
ціхенька прысесць!
-А
наша падарожжа прадаўжаецца. У мяне ёсць яшчэ два клубочкі. Прадоўжым казачнае
падарожжа?
-
Крысціна, каці клубок, а мы вымаўляем такія словы:
Ты каціся
клубочак
Праз
лясок, праз дубочак.
Раз! Два!
Тры! – каці.
Нас па
казцы правядзі!
Вось
мы ўжо ў казцы. Казка “Приключения Буратино”.
-
Як вы думаеце, чаму менавіта гэта
казка адкрывае для вас лічбу 2? (Бураціна + Мальвіна = 2 героі , хлопчык і
дзяўчынка).
-
Паглядзіце на малюнак (настаўнік
прапануе пару намаляваных ботаў).
Колькі?
(1 і 1) А разам? (2). Як можна сказаць па-другому? (увядзенне паняцця пара).
4.
Замацаванне новых ведаў, уменняў і навыкаў.
Звернемся да № 1, с. 5.Што паказваюць лікі 1 і 1? Што паказвае лік 2?
№2.
Самастойная праца вучняў. Палічыце жабак і запішыце лічбы 1 і 1.
Фізкультхвілінка.
На
дзвярах вісіць замок.
Адчыніць
яго б ты змог.
Пацягнулі, пакруцілі.
Стукнулі – і адчынілі. (Замок утвараюць рукі).
Адпачынак для вачэй.
Працуем далей. Казка прадаўжаецца.
-
Узгадаем, як наш герой рашаў задачу
пра яблыкі. Але ж ніяк задача не рашалася, бо і палічыць не ўмеў і жадны быў.
Вам
прапануецца наступнае заданне:
№3, с.5.
Колькі ўсяго машын на рысунку? У пустую клетачку паставіць столькі пунктаў,
колькі ўсяго машын на малюнку.
(Дзеці
выконваюць заданне).
-
А зараз зробім узаемаправерку.
Абмяняйцеся сшыткамі і праверце, ці так выканалі вашы суседзі па парце.
-
Колькі ўсяго машын? Колькі нечырвоных
машын? Колькі няжоўтых? Колькі незялёных машын? Колькі машын з някруглымі
фарамі?
Самастойная работа.
Тое
ж заданне дзеці выконваюць да канца самастойна (лічаць куранят, а пасля качак.
Дзе кураня – адна кропачка. А курэй дзве – пара. Праверка выкананага).
Мальвіна задавала нашаму герою цікавыя пытанні, задачы. Я таксама падрыхтавала
для вас заданні – гэта загадкі. Яны на рускай мове, але вельмі цесна звязаны з
нашай тэмай урока.
Вид
её – как запятая,
Хвост
крючком, и не секрет:
Любим
всех она лентяев,
А лентяи
её – нет. (Два).
Два
братца в воду глядятся –
Век не
сойдутся.
(Берега).
У него
два колеса
И седло
на раме.
Две
педали есть внизу,
Крутят их
ногами.
(Велосипед).
Двое
глядят, да двое слушают.
(Глаза и уши).
-
Малайцы, дзеці. Добра справіліся з
усімі заданнямі.
-
А зараз выканаем пісьмо па ўзору.
№ 8, с.
6. (абводзім квадрацік-клетачку, другі радок – квадрацік, праз клекачку –
квадрацік, праз клетачку – два квадрацікі злучаныя – пара).
-А
зараз мы навучымся пісаць лічбу 2.
Лічба два
складаецца з верхняга малога паўавала, нахіленай і выгнутай ліній. Верхні
паўавал пачынаем пісаць чуць вышэй цэнтра клеткі:праводзім лінію ўверх,
закругляем управа, дакранаемся верхняга боку клеткі, закругляем управа і ўніз,
дакранаемся правага боку клеткі крыху ніжэй правага верхняга вугла, плаўна
вядзём нахіленую лінію да сярэдзіны ніжняга боку клеткі. Уздоўж ніжняга боку
клеткі пішам выгнутую лінію (уверх, уніз, уверх).
(Дзеці
пішуць лічбу 2 па клетачках у сшытках).
-
Вось і заканчваецца наш казачны ўрок.
Але ж у мяне ёсць яшчэ адзін клубочак.
-Марына, каці клубочак. А вы, дзеці, вымаўляйце такія словы:
Ты
каціся, клубочак
Праз
лясок і масточак.
Раз! Два!
Тры! – каці,
Нас
дадому прывядзі!
-Пакаціўся апошні клубочак. Наш урок заканчваецца.
5.
Падвядзенне ванікаў урока.
-З якой
лічбай пазнаёміў нас казачны герой Бураціна?
-На што
падобна гэта лічба? (адказы дзяцей)
-Прыдумайце пару прадметаў.
-Раскажыце пра састаў лічбы 2.
Рэфлексія.
Наш
герой, калі вы памятаеце, хацеў пасадзіць залатыя манеткі, каб вырасла дрэва, на
якім многа грошай.
Заданне для вас, паважаныя дзеці. Калі урок вам спадабаўся і вы ўсё зразумелі,
пасадзіце, калі ласка, на дрэва, якое на дошцы, чырвоныя яблыкі, калі было
нешта не так – жоўтыя, а зялёныя яблыкі азначаюць, што урок быў нецікавы, вы
нічога не засвоілі.
Урок
закончаны.
Дзякуй за
працу.
Спіс
выкарыстоўваемай літаратуры
1.
Пачатковая школа №10, 2008г. “Пишем цифры правильно». Подготовила И.А. Стрельчук.
2.
“Матэматыка ў 1 класе” (дапаможнік для
настаўніка). М., 1998,
А.Т.
Катасонава, Т.М. Чабатарэўская, М.І. Касабуцкі.
3.
Метадычныя ўказанні да нагляднасці “Казачны лік”, Петкевіч Н.В.
4.
Загадкі і вершы пра лічбу два.
|